Weekly Meal Breakdown #6

/

I finally feel like I'm back in the swing of things with cooking and planning meals so I figured it was time for one of these again. I still can't find everything in the kitchen and I still stand around wondering which counter to use, but that is another story.

Sunday - Pot Roast w/ Mashed Potatoes and Gravy
pot roast $5
6 potatoes $0.96
3 carrots $0.42
2 celery stalks $0.28
gravy $1.29
Total Cost: $7.95

Monday - Pretzel Crusted Chicken w/ Cheddar Mustard Sauce, French Fries and Tomato, Corn and Sweet Onion Salad
3 chicken breasts $1.55
1/2 bag cheddar cheese $1
1/4 bag pretzels $0.50
1/2 bad french fries $1
Tomato, corn & onion salad $.50
Total Cost: $4.55

Tuesday - Shrimp Bisque
1 lb. shrimp $7
red pepper $0.89
onion $0.14
half and half $1.29
tomato sauce $1
Total Cost: $10.32

Wednesday - Spaghetti w/ Cheesy Garlic Bread
1 lb. ground beef $1.69
mushrooms $1.00
spaghetti sauce $1.59
1/3 loaf french bread $0.60
Total Cost: $4.88

Thursday - BBQ Pork Chops w/ Parmesan Potato Gratin and Baked Beans
3 pork chops $1.99
1/4 cup BBQ sauce $.30
5 potatoes $0.80
1/4 cup Parmesan Cheese $0.35
1 can Bush's Baked Beans  $0.89
Total Cost: $4.33

Friday - Chicken Marsala w/ Buttered Noodles and Green Beans
3 chicken breasts $1.55
mushrooms $1.00
1/2 package fettuccine noodles $.50
canned green beans $1 
Total Cost: $4.05

I usually don't add this in, but since dinners are so cheap this week (Redner's had a gigantic sale on meats):

Dessert - Apple Crisp 
10 apples $5
1/4 cup old fashioned oats $0.25
8 oz. chopped walnuts $5
Total Cost: $10.25

And the total cost for meals and dessert this week is.... $43.66.

Since I'm making some new things this week I'm going to try to blog dinner as much as possible. I definitely want to do the pot roast, pretzel chicken and chicken marsala but we'll just have to see how that goes.  

I know the meats seem ridiculously cheap, but Redner's is running 5 for $20 meats all month. The pot roast that I need is $2.50 per pound and is buy one get one free. The chicken breasts have been gigantic and I managed to get 9 meals from 14 chicken breasts (that's insanity!). The ground beef and pork chops were part of the 5 for $20 deal as well. Apples are typically more expensive around this time of year but they are doing 10 lbs. of apples for $10.
 
Now that I'm all kinds of hungry after making this post and really wanting to cook it all now, I'm going to find something to eat. =)   
 

1 comment:

AdChoice Icon, to be placed in the footer:

Total Pageviews

Back to Top