Weekly Meal Breakdown #17

/

I didn't do a breakdown last week because we went to Tom's parents house on Saturday and didn't get back until late Sunday night. Monday we went to the grocery store and even though I planned out a few things to eat, I just didn't have the energy to cook last week. So I'm trying again this week.

Its a short week for meals because we are more than likely going to the beach this weekend for the holiday. Today we decided to check out a local farm that carries a lot of fresh produce. I have never seen romaine lettuce look that good! The tomatoes smelled like real Maryland tomatoes, not grocery store ones. The corn on the cob looked amazing. Some things were more expensive than the grocery stores, like the cherries, broccoli and watermelon. I also have never seen carrots as large as the ones they had there. I definitely want to go back and to check out other local farms to see if their produce is just as good. On Friday nights they have a farmers market here so hopefully we can make it there one night.  

Sunday - cheese ravioli with garlic bread
1 package wonton wrappers $1.69
1/2 container low fat cottage cheese $1.34
2 eggs $0.22
1 jar spaghetti sauce $1.09
Italian bread $0.89
Total: $5.23

Monday - turkey slubs
3 hoagie rolls $1.26
1/2 lb. oven roasted turkey $4.32
1/4 cup Bubba's slub sauce (from North Carolina) $0.25
Total: $5.83

Tuesday - monterey chicken with roasted red potatoes and corn on the cob
3 chicken breasts $2.77
1/2 cup shredded cheddar cheese $0.75
4 red potatoes $0.64
3 ears corn on the cob $1.38
Total: $5.54

Wednesday - flounder with french fries and corn maque choux
3 flounder fillets $5.00
1/2 bag french fries $1.00
red pepper $1.29
green pepper $0.79
1 cup frozen corn kernels $0.35
1/2 cup heavy whipping cream $0.35
Total: $8.78

Thursday - pancakes and bacon
1/4 box pancake mix $.59
1/2 package bacon $1.25
Total: $1.84

The total for this week is $27.22. Wow, that is impressively cheap! We barely spent any money at the grocery store this week too. It was about $9 for all of the vegetables from the farm and we spent $73 at the grocery store, but $6 of it was energy drinks for Tom.

I'm also making tandy cakes this weekend. We forgot to pick up the chocolate bars at the grocery store so I'll make them tomorrow. Supposedly they are just like the Tasty Cake brand.

No comments:

Post a Comment

AdChoice Icon, to be placed in the footer:

Total Pageviews

Back to Top